Dobra Dobra Haber Gerçek Haberin Kaynağı
25.07.2024
Şanlıurfa / 17°C

19 Nisan 2024 - 07:24
SON 2 HAFTADA 75 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ
Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
SON 2 HAFTADA 75 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından icra edilen toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

SON 2 HAFTADA 75 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya, daha büyük daha güçlü bir Türkiye için kendisine tevdi edilen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla kesintisiz bir şekilde sürdürmektedir.

Bu kapsamda Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

- Son iki haftada 75 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

- Böylece 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 331’i Irak’ın, 417’si Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 748 olmuştur.

HUDUTLARDA MÜCADELE SÜRÜYOR

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda;

- Son iki haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 11’i terör örgütü mensubu olmak üzere 373 şahıs yakalanmış, 4 bin 784 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

- Böylelikle 1 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 2 bin 485’e, hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 46 bin 305’e yükselmiştir.

Yine Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 1 PKK’lı terörist daha 4 Nisan’da Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur.

Ayrıca son iki hafta içerisinde yapılan operasyonlarda yaklaşık 45 kilogram uyuşturucu madde ile 7 adet tabanca ele geçirilmiştir.

SN. BAKANIMIZ “İNSANLI HAVA PLATFORMLARI PROJESİ İMZA TÖRENİ”NE KATILACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi ile Şanlıurfa’ya giden Sayın Bakanımız,

- 9 Nisan’da Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etmiş ardından 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunmuş ve Mehmetçiklerle iftar yapmış,

- 10 Nisan’da 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığında bulunan Mehmetçiklerimizle bayramlaşmış, ardından gerçekleştirilen video telekonferans ile yurt içinde ve sınır ötesinde görev yapan birlik komutanlarının bayramlarını kutlamıştır.

- 17 Nisan’da ülkemizin Bujumbura Büyükelçisini kabul eden Sayın Bakanımız, bugün de (18 Nisan) Savunma Sanayi Başkanlığında gerçekleştirilecek olan “İnsanlı Hava Platformları Projesi İmza Töreni”ne katılım sağlayacaktır.

 

GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI 22 NİSAN’DA ATİNA’DA YAPILACAK

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra;

- Millî meselemiz olan Kıbrıs,

- “İki devlet, tek millet” anlayışı ile bir ve beraber olduğumuz Azerbaycan,

- Tarihî ve kültürel bağlarımız olan Balkanlar,

- Dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz bulunan Libya ve Somali başta olmak üzere birçok coğrafyada kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davalarına destek olmayı sürdürmektedir.

Bu kapsamda, Yunanistan ve Türkiye’den heyetlerin katılımıyla Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) Toplantısı 22 Nisan Pazartesi günü Atina’da yapılacaktır.

Ankara’daki toplantıda üzerinde mutabakata varılan Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde Trakya’daki sınır birlik komutanlarının karşılıklı ziyaretleri kapsamında;

Yunanistan 3'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı tarafından 16-17 Nisan 2024’te Edirne’deki 54’üncü Mekanize Piyade Tugayına ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Bugün ve yarın da 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanımız tarafından Yunanistan’daki 31’inci Mekanize Piyade Tugayı ziyaret edilmektedir.

Karşılıklı olarak gerçekleştirilen bu ziyaretler Güven Artırıcı Önlemler kapsamında, 2024 Uygulama Planı’nda mutabık kalınan 16 faaliyetin ilk ikisidir.

Diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Memorandum ile Karabağ bölgesinde ateşkesin kontrolü ve ihlallerin önlenmesi maksadıyla 30 Ocak 2021 tarihinde Ağdam/Azerbaycan’da teşkil edilen Türk-Rus Ortak Merkezinin görevinin tamamlanmasına yönelik çalışmalar tarafların karşılıklı koordineleri ile devam etmektedir.

BİNLERCE FİLİSTİNLİ YERİNDEN EDİLDİ

7 Ekim tarihinde İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı saldırılar neticesinde yaklaşık 34 bin Filistinli katledilmiş ve yüz binlerce Filistinli yerlerinden edilmiştir. Bu saldırılarda hastaneler, okullar, kutsal mekânlar, mülteci kampları bombalanmış; sivil nüfusa dikkat edilmeden özellikle çocuklar, kadınlar ve hatta gazeteciler bile hedef alınmıştır. Uluslararası toplum, bu vahşet karşısında sadece kınamakla yetinmiş saldırıların tüm bölgeye yayılma riskini görmezden gelmiştir.

İsrail’in başlattığı bu saldırılar karşısında ülkemiz adaletli ve insani tutumunu sürdürerek vahşetin durdurulması ve bölge geneline sıçramaması adına uluslararası toplumu sorumluluk almaya davet etmiş, İsrail’e de bu katliamlarını durdurması için çağrıda bulunmuştur. Bölgemizin daha fazla felakete sürüklenmemesi için gereken tüm adımların ivedi bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.

ABD UÇAKLARI İLE MÜŞTEREK TAARRUZ KONTROLÖR EĞİTİMLERİ YAPILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam edilmektedir. Bu çerçevede;

- TCG BANDIRMA ile Almanya Deniz Kuvvetlerine ait FGS BADEN WÜRTTEMBERG fırkateynleri arasında “Geçiş Eğitimleri” icra edilmiş,

-15 ve 17 Nisan tarihlerinde hava sahamızda F-16’larımız eşliğinde ABD Hava Kuvvetlerine ait 2 adet B-1B uçağı ile Havada Yakıt İkmali ve Müşterek Taarruz Kontrolör eğitimleri yapılmıştır.

Ayrıca

- 8-19 Nisan tarihleri arasında Fransa’da, Mayın Harekâtına yönelik eğitimlerin icra edildiği OLIVES NOIRES-2024,

- 8-21 Nisan tarihleri arasında Romanya ev sahipliğinde Batı Karadeniz’de Temel Deniz Harekâtına yönelik eğitimlerin yapılacağı SEA SHIELD-2024 ve

- 18 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında Abu Dabi/Birleşik Arap Emirlikleri’nde DESERT FLAG-9/2024 tatbikatlarına katılım sağlanmakta,

- 15 Nisan’da başlayan Millî Anadolu Kartalı Eğitimi ise devam etmektedir.

Diğer yandan,

- NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) kapsamında, Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait THEMISTOCLES fırkateyni ve Fransa Deniz Kuvvetlerine ait FS SOMME gemisi İstanbul’a,

- Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Kuvveti devir teslimi kapsamında Almanya Deniz Kuvvetlerine ait FGS BADEN WÜRTTEMBERG ve FGS BRANDERBURG gemileri tarafından Mersin’e liman ziyareti gerçekleştirilmiştir.

- İspanya Deniz Kuvvetleri Dedalo-24 Sefer Taarruz Görev Grubuna ait GALICIA ve REINA SOFIA gemileri tarafından 12-15 Nisan tarihleri arasında Aksaz’a liman ziyareti gerçekleştirilmiş müteakiben bugün de 4 adet F-16 uçağımızın katılımı ile Antalya’da “Hava Savunma Eğitimi” icra edilmektedir.

- İspanya Deniz Kuvvetlerine ait BLAS DE LEZO gemisi İzmir’e, JUAN CARLOS gemisi İstanbul’a, Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait SANGRAM gemisi Mersin’e, Almanya Deniz Kuvvetlerine ait GROMITZ gemisi de Aksaz’a liman ziyareti gerçekleştirmektedir.

Öte yandan TCG NUSRET müze gemimiz tarafından, Türk deniz tarihinin tanıtılması, denizciliğin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında; 20 Nisan’da Dikili, 22-23 Nisan’da İzmir, 26 Nisan’da Kuşadası ve 28 Nisan’da Bodrum liman ziyaretleri icra edilecek ve gemi halkımızın ziyaretine açılacaktır.

Türkiye-Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100’üncü, ERTUĞRUL fırkateyninin Japonya seyrinin 134’üncü yıl dönümü kapsamında, 8 Nisan’da Foça /İzmir’de yapılan “Uğurlama Töreni”yle Japonya seyrine başlayan ve 20 ülke 24 liman ziyareti gerçekleştirecek olan TCG KINALIADA korvetimiz, Cidde/Suudi Arabistan liman ziyaretinin ardından 17 Nisan’da Cibuti’ye ulaşmıştır.

Harita Genel Müdürlüğümüz ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında; ders kitapları ile eğitim araç gereçlerinde yer alan haritaların temel haritacılık prensiplerine ve millî menfaatlerimize uygun olarak üretilmesini sağlamak, aynı zamanda “Kültür ve Gönül Coğrafyası Atlası”nı hazırlamak amacıyla "Müşterek Harita Üretimi" konulu İş Birliği Protokol'ü 4 Nisan’da imzalanmıştır.

Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Gazi Meclisimizin açılışının 104’üncü yıl dönümünü şimdiden kutluyor; geleceğimiz olan çocuklarımıza böyle bir bayram armağan eden Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Millî Savunma Bakanlığı olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu milletimizle birlikte çeşitli etkinliklerle kutlayacağız. Bu kapsamda;

- Deniz Kuvvetlerimiz tarafından 23 gemi ile 23 liman ziyareti gerçekleştirilecek ve gemiler halkımızın ziyaretine açılacak,

- Çanakkale’de SOLOTÜRK ile Antalya’da Türk Yıldızları Akrobasi Timi gösterisi,

- Düzce’de 3 uçak ile muharip uçak geçişi yapılacaktır.

Diğer yandan, Çanakkale Kara Muharebeleri Yıl Dönümü Anma Törenleri kapsamında;

- 24-25 Nisan’da SOLOTÜRK tarafından Çanakkale’de (Şehitler Abidesi) gösteri uçuşları icra edilecektir.

10’UNCU TANKER ÜS KOMUTANLIĞININ İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

İncirlik/Adana’da bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığının ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda “10’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı” olarak değiştirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle mütemadiyen geliştirilen yerli ve millî savunma sanayisi ürünü silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artırılmaktadır.

Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi (MİLKAR) ve Temel Eğitim Helikopterinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Yine İstanbul Tersanesi Komutanlığı ve Makine Kimya Endüstrisi Anonim Şirketiyle birlikte geliştirilen 76/62 mm Millî Deniz Topumuzun ilki TCG AKHİSAR (P-1220)’a monte edilerek liman ve deniz testlerine hazır hâle getirilmiştir.

Ayrıca Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 Adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un sonuncusu 4 Nisan’da teslim edilmiştir.

Sonuç olarak başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere Bakanlığımızın tüm birlik ve kurumları;

- Cumhuriyetimizin ikinci asrında,

- Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda,

- Terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda, kendisine verilen tüm görevleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.